top of page

37 Систематизирана програма от теми (сиспротем)

Определение:

Ук разработва сиспротем по своето занятие или тема преди започване работа с УКУ-група

Възраст::

Вси

Среда:

Смесена

1 Що е сиспротем


 Сиспротем: систематизирана програма от теми  за изучаване на занятие (занимание, наука, препитание) или тема от него. 


  Характерно за сиспротем е:

  • Разработва се от Ук в три варианта за възрастни - по един за всяка от трите степени на УК-задълбочаване (СУКЗ);

  • Има и поне още един вариант за екодеца и юноши - общ или според възрастовите цикли в ДОРИ.


 Методът Сиспротем е един вид допълнение към методите на демократичните училища. Една от критиките към последните е, че им липсва системност на учебното съдържание и по-конкретно систематизациите, приети в отделните науки. 

 Методът има връзка също с метода  Цялото в частта и частта в цялото (в Сугестопеди наричан ”закон”). 



2 Въводи към Сиспротем


 Решение на Ук, зависещо и от съгласуване с групата, е дали в тяхната програма ще се разработват въводи по темите от участниците в нея (Ук и/или Уч). 

 Отделно от това, външни Вук (въвод-Ук) и всеки желаещ (хаштаг-автори) могат да разработват и предлагат на вниманието на УКУ-участниците свои въводи (хаштаг-въводи)  по сиспротем или по други програми по занятия, напр. по съдържанието на учебник или книга, или на енциклопедия.


 Заедно със сиспротем и въводите, Уч могат да използват и всякакви други източници, които отговарят на съответните критерии, посочени в таблицата с ТП-критериите.

 

 В УК-степен ОП и в ДОРИ-темите от сиспротем може да имат и алтернативни заглавия-въпроси - по Митра-метода на Големите въпроси.


  Към темите от сиспротем може да има или да няма разработени въводи (въвод-ТП от Ук или Уч, въвод-презентации от светила или хаштаг-въводи от широката общественост).

Когато няма специално разработени въводи, ролята им се изпълнява от творческите проекти (ТП) на Уч.



3 Разлика при ползването под УКУ-форматите


 Под формати ОРИ и ДОРИ сиспротем изборите на теми за седмичните проекти са индивидуална или микрогрупова работа, така че там всеки сиспротем по правило се ползват от отделни Уч или микрогрупи за период от една, 4 или 12 седмици. Подобно е при съвместните проекти на двама или повече Уч.


 Под ГМУК-формат по сиспротем се формират з/тГрупи. Цялата з/тГрупа може да ползва един и същ сиспротем, като поредността на темите е индивидуален избор на Уч.


bottom of page